Miraż w Galerii Sztuki Jana Tarasina
2019-06-28 - 2019-08-31 19:00:00
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Łukasz Patelczyk - Miraż

Wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu pt. „Miraż” to prezentacja malarskich wizji Łukasza Patelczyka, który konfrontuje dwie pozornie obce sobie konwencje artystyczne: na klasyczną powłokę malarz nakłada abstrakcyjne elementy, przybierające na przestrzeni lat różne formy - od ram, poprzez wypełnione figury geometryczne, zasłaniające to, co na obrazie wydaje się najistotniejsze, po kompozycje złożone ze świetlistych linii lub punktów, czy wreszcie swego rodzaju filtry.


Obrazy Łukasza Patelczyka przywodzą na myśl romantyczne malarstwo pejzażowe, oddające potęgę natury, sugerujące istnienie metafizycznego porządku świata. To często nokturnowe kompozycje o zawężonej gamie barwnej, która jednocześnie podkreśla strukturę obrazu, zwraca uwagę na detal malarski oraz akademicką dbałość o formę. Jednocześnie artysta wprowadza do kompozycji abstrakcyjną serię kształtów, przełamując w ten sposób malarski, nieco staromodny, sentymentalizm.


Artysta z wirtuozerią posługuje się elementami tradycji artystycznej. Jednocześnie z równą świadomością czasów, w których żyje, integruje ich elementy z wizualnymi warstwami przeszłości. “Myślenie obrazami” u Patelczyka to nie tylko afirmacja ich klasycznej postaci, lecz także sprawne funkcjonowanie w kulturze obrazkowej oraz znajomość meandrycznych zasad jej działania w kapryśnej współczesności.
 

Łukasz Patelczyk
 
Urodzony w 1986 roku  w Wejherowie. Zajmuje się malarstwem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni prof. Witosława Czerwonki. W 2011 roku został laureatem nagrody specjalnej w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii” (stypendium w Walencji), a w roku 2015 laureatem nagrody prasowej w konkursie 42 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. MIeszka i pracuje w Bydgoszczy oraz Warszawie.

Łukasz Patelczyk. MIRAŻ
Kuratorka: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

28.09.2019 - 31.08.2019